Badanie rynku pracy - perspektywa i kierunek rozwoju szkolnictwa wyższego na podstawie zmian i rozwoju rynku

Naukowy projekt badawczy Uczelni Łazarskiego mający na celu analizę i optymalizację relacji pomiędzy edukacją i światem biznesu.

Część 1 - Problem

Jak dostosować rozwój do współczesnych realiów biznesowych?

Czy możemy mówić o progresie bez uwzględnienia postępu technologicznego?
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, osoby odpowiedzialne za rozwój pracowników stoją przed wyzwaniem, które można porównać do nawigacji przez labirynt pełen niewiadomych. Konieczność dostosowania się do zmian sprawia, że wyznaczanie klarownego kierunku dla koniecznych dziś procesów upskillingu i reskillingu staje się coraz bardziej skomplikowane.

Badanie rynku pracy – jak dostosować edukację do zmieniających się realiów rynku pracy?

W miarę jak technologie ewoluują, nowe umiejętności stają się niezbędne, aby sprostać coraz większym wymaganiom. Szybki rozwój sztucznej inteligencji zwiastuje nie tylko rewolucyjne zmiany dla naszego społeczeństwa, ale także dla prowadzenia i zarządzania biznesem. Korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych to w wielu branżach już nie luksus, a konieczność.

Część 2 - Odpowiedź na problem

Analiza potrzeb i badanie rynku pracy wskazuje, że obecnie konieczne jest zbadanie, w jakim kierunku powinna zmierzać edukacja, aby optymalnie odpowiedzieć na dzisiejsze potrzeby biznesowe.  

Jako uczelnia wyższa, której szeroko pojętym celem jest rozwój i przekazywanie wiedzy oraz kształcenie przyszłych liderów i specjalistów, chcemy być gotowi na zmiany dotyczące struktury zatrudnienia, a możemy to uczynić tylko poprzez weryfikację potrzeb firm, które są i chcą być gotowe do zmian.

Część 3 - Konkretne rozwiązanie

Badanie rynku pracy - cel

Dostosowanie programów nauczania / szkoleń do zmieniającej się rzeczywistości z uwzględnieniem rozwoju sztucznej inteligencji

Główne pytanie badawcze

Jakie kompetencje kluczowe powinny być uwzględnione w programach edukacyjnych i szkoleniowych

Pytania pomocnicze

Jakie są kierunki zmian w stylu pracy ze sprawą AI w organizacjach biznesowych? Jakie są kluczowe wyzwania, z jakimi będą się mierzyć pracownicy? Jakie są kluczowe wyzwania, z jakimi będą się mierzyć zarządzający firmami?

Część 4 - Badanie rynku pracy Uczelni Łazarskiego korzyści z udziału

Zachęcamy kadrę zarządzającą oraz menedżerów HR do wzięcia udziału w projekcie oraz w budowaniu z nami społeczności wokół badania poprzez udział w debatach, dyskusjach i konferencjach. Działania te prowadzić będziemy przez półtora roku powstania badania, zapewniając dostęp do wiedzy i wypowiedzi ekspertów. Wystarczy pozostawić swoje dane.

Korzyści dla kadry zarządzającej i HR

Zrozumienie trendów i potrzeb rynkowych umożliwiających odpowiednie dostosowanie strategii biznesowej do zmieniających się warunków na rynku pracy.

1. Identyfikacja

Identyfikacja przyszłych kompetencji i umiejętności, które będą wymagane w przyszłości na rynku pracy. Dzięki temu firmy mogą skuteczniej planować rozwój swojej kadry oraz rekrutować odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

2. Profilowanie

Profilowanie kandydatów i rekrutacji pod kątem poszukiwanych umiejętności i kompetencji, co z kolei ułatwia proces rekrutacji i selekcji pracowników, minimalizując ryzyko niezgodności między oczekiwaniami a ofertą na rynku pracy.

3. Zwiększanie konkurencyjności

Zwiększenie konkurencyjności poprzez dostarczenie firmie informacji o trendach i innowacjach w danej branży, co pozwoli na wprowadzanie nowych produktów lub usług dostosowanych do zmieniających się potrzeb klientów.

4. Optymalizacja

Optymalizacja zarządzania personelem poprzez identyfikację obszarów, w których potrzebne są inwestycje w rozwój pracowników, reorganizację struktur zespołów czy dostosowanie systemów motywacyjnych.

5. Planowanie

Lepsze planowanie rozwoju organizacyjnego, w tym ekspansję na nowe rynki, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań czy restrukturyzację działalności.

6. Budowanie marki

Budowanie marki pracodawcy – budowania pozytywnego wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy, który dostosowuje się do zmieniających się potrzeb rynkowych i oferuje pracownikom możliwości rozwoju i kariery zgodne z przyszłymi trendami.

Projekt badawczy “ Perspektywa i kierunek rozwoju szkolnictwa wyższego na podstawie zmian i rozwoju rynku” jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu w ramach programu pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, ogłoszonego komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 lipca 2021 r.

Kontakt

Jesteśmy członkiem Grupy Uczelni Łazarskiego