Rejestracja

Znajdź Program

Znajdź program dla siebie

Lazarski University of Technology

Dowiedz się więcej

Program IT Project Management Techniques

Jak osiągnąć ekspercki poziom zarządzania projektami w branży IT? Jak optymalnie wykorzystywać innowacje i możliwości, jakie niesie ze sobą dynamiczny rozwój sektora?

Program prowadzą doświadczeni praktycy, którzy na zajęciach będą przedstawiać przykłady rzeczywistych sytuacji projektowych, będą stawiać często odważne tezy, i poddawać różne problemy projektowe pod dyskusję z grupą. Będą również pokazywać, które metody i metodyki sprawdzają się w danych sytuacjach.

 

Opowiedzą o zagrożeniach, ale także o szansach, które niosą ze sobą projekty. Uczestnicy będą mieli okazję wspólnie rozwiązywać problemy projektowe, pracować na szablonach stanowiących dokumentację projektową oraz stosować narzędzia przydatne w zarządzaniu projektami.

Dowiedz się więcej

Program IT Project Management Essentials

Jeżeli chcesz wyróżnić się na rynku umiejętnością zarządzania projektami w szeroko pojętym sektorze IT, to Program IT Project Management Essentials jest dla Ciebie

Wyznaczy Ci drogę ku rozwojowi kluczowych kompetencji takich jak planowanie, kontrola, monitorowanie, komunikacja i zarządzanie zespołem projektowym. To może znacząco podnieść jakość i efektywność zarządzanych przez Ciebie projektów IT.

 

Dowiesz się również, w jaki sposób można tworzyć projekty przy wsparciu AI. Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej istotna w środowisku IT. Rozumienie, jak wykorzystać AI w tworzeniu i zarządzaniu projektami, może dać Ci przewagę konkurencyjną. Pozwoli to zoptymalizować procesy, analizować dane i podejmować bardziej trafne decyzje.

Dowiedz się więcej

Project Management - zarządzanie projektami w marketingu

Przygotuj się na bycie liderem zmiany w marketingu!

Project management w marketingu to proces zarządzania projektami marketingowymi, który obejmuje planowanie, koordynowanie i kontrolowanie działań marketingowych w ramach projektu.

 

Celem project managementu w marketingu jest osiągnięcie celów biznesowych poprzez efektywne wykorzystanie zasobówi skuteczne realizowanie działań marketingowych. Wymaga to m.in. definiowania celów, ustalania budżetu, określania harmonogramu oraz koordynowania pracy zespołu.

Powiązane publikacje

08 maja 2024
Aby być dobrym menedżerem projektu, niezbędna będzie Ci zaawansowana wiedza o zarządzaniu projektami. Natomiast równie konieczne jest, aby tej wiedzy towarzyszyły także umiejętności, które w większości miejsc pracy są kluczowe. Umiejętności zarządzania projektami umożliwiają skuteczną interakcję z ludźmi, rozwiązywanie problemów
24 kwietnia 2024
Wypracowywanie wspólnego stanowiska, celów i szerzenia dobrych praktyk wśród podmiotów reprezentujących sektor technologiczny jest wpisane w DNA SoDA. Dziś możemy mówić już o kolejnym poziomie wtajemniczenia, gdyż, za sprawą oficjalnego partnerstwa z LUT, do powyższego zbioru dochodzi również nauka i

Materiały L.U.T.

23 kwietnia 2024
Optymalne zarządzanie czasem. Dowiedz się więcej na LUT

Czym jest zarządzanie czasem? 6 strategii, które pomogą Ci optymalnie funkcjonować w nowoczesnym środowisku biznesowym 

Zarządź swoim czasem tak, aby zmniejszyć stres, zwiększyć produktywność i poprawić samopoczucie.

 

W naszej codziennej pracy, na uczelniach i w życiu codziennym możemy spotkać ludzi, którym wydaje się, że mają wszystko poukładane. Są produktywni, zadowoleni, pozbawieni stresu i osiągają wysokie wyniki. Umieją optymalnie zarządzać czasem. Ale czy byli tacy od urodzenia?
Niektórzy z nich na pewno tak, ale zapewne nie wszyscy. Część z nich te umiejętności sobie wypracowała. Zarządzanie, organizowanie i dystrybucja czasu to kompetencje, których można i warto się nauczyć. Może nam to pomóc kontrolować naszą aktywność i zwiększyć ogólną satysfakcję zarówno z pracy zawodowej, jak i z życia prywatnego.

 

Czym jest zarządzanie czasem?

 

Zarządzanie czasem to proces świadomego planowania i kontrolowania czasu spędzonego na konkretnych zadaniach, w celu większenia swojej efektywności. Zapewne część naszych Czytelników zna metody, takie jak ustalanie terminów, tworzenie list rzeczy do zrobienia (tzw. todosów) i przyznawanie sobie drobnych nagród za wykonanie określonych czynności.

 

Motywowanie samego siebie to kluczowy element zarządzania czasem. Warto też pamiętać, że samo zmotywowanie się wymaga trochę wysiłku, ale także kultywowania dobrych nawyków, dzięki którym możesz pracować i żyć wydajniej.

Aby wypracować dobre procedury i nawyki, możesz zacząć od poznania dostępnych strategii i najlepszych praktyk. Poeksperymentuj z nimi i sprawdź, które z nich będą dla Ciebie skuteczne.

 

Zarządzanie czasem – główne korzyści

 

Przede wszystkim optymalne zarządzanie czasem może doprowadzić do zdrowego, a także zbalansowanego stylu życia, który może się objawiać poprzez:

 

●    Redukcję stresu.
●    Wzrost energii.
●    Osiąganie wyznaczonych celów bardziej wydajnie.
●    Priorytetyzację tego, co najistotniejsze.
●    Osiąganie więcej w krótszym czasie.
●    Redukcję prokrastynacji.
●    Wzrost pewności siebie.
●    Rozwój kariery lub edukacji.

 


Jak spędzamy dni…

To, jak spędzamy dni, jest oczywiście tym, w jaki sposób spędzamy życie. To, co zrobimy z tą i tamtą godziną, jest tym, co robimy. Harmonogram chroni przed chaosem i kaprysami napisała Annie Dillard w swojej książce The Writing Life[1]

Ten cytat podsumowuje, jak ludzie pojmują czas oraz jak możemy rozwijać umiejętności i harmonogramy, aby zmaksymalizować produktywność i osiągnąć nasze cele.


 

Zarządzanie czasem i project management. Dołąćz do Lazarski University of TechnologyOptymalne zarządzanie czasem - 6 Strategii

 

Jeśli starasz się zdobyć kontrolę nad swoim czasem, warto rozpocząć proces od wdrożenia tych sześciu strategii optymalizacyjnych:


1.    Przeprowadź audyt czasu. 
 

Zacznij od oceny, przy czym faktycznie spędzasz czas. Utwórz wizualną mapę przybliżonych godzin spędzonych w pracy, na uczelni, przy pracach domowych i obowiązkach domowych. Uwzględnij dojazdy do pracy, czas spędzony w mediach społecznościowych i na zajęciach rekreacyjnych. Następnie możesz precyzyjnie zagłębić się w naukę lub pracę, dzieląc poprzedni tydzień na dni, a następnie godziny.

 

Odpowiedz sobie na pytania pomocnicze np. Ile czasu zajęło ukończenie tej pracy? Czy projekt służbowy trwał dłużej, ponieważ przewijałeś na telefonie?

 

Wyznaczaj cele w oparciu o ten wynik. Planowanie z wyprzedzeniem i ustalanie limitów czasowych zadań oraz priorytetów może uwolnić czas na to, co dla Ciebie najważniejsze, na przykład na spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną.

 

Zacznij od poświęcenia pół godziny w każdą niedzielę na celowe planowanie nadchodzącego tygodnia i wyznaczanie codziennych celów.

 

 


Świadomość, aranżacja, adaptacja
U podstaw metod zarządzania czasem leżą podstawowe umiejętności w kontekście świadomości, organizacji i adaptacji [2]. Oznacza to, że pamiętanie o swoim czasie, organizowanie go i dostosowywanie w miarę jego upływu, to sekret skutecznego zarządzania czasem. Menedżerowie wskazują obecnie, że umiejętności behawioralne są najważniejsze dla współczesnej siły roboczej, a „umiejętności zarządzania czasem i umiejętność ustalania priorytetów” zajmują drugie miejsce w badaniu luk w umiejętnościach IBM [3].



2.    Użyj Macierzy Eisenhowera do ustalenia swoich priorytetów.

 

Macierz Eisenhowera to popularne narzędzie, które pomaga rozróżnić zadania ważne, nieważne, pilne i niepilne. Kwadrant składa się z czterech pól, w których możesz podzielić swoje zadania, aby ustalić priorytety, na których powinieneś się skupić w pierwszej kolejności. 
 

●    Kwadrant 1: Ważne i pilne. Najpierw wykonaj te zadania. To są priorytety, które najbardziej odpowiadają Twoim celom.

●    Kwadrant 2: Ważne, ale nie pilne. Odłóż je na później w swoim harmonogramie.

●    Kwadrant 3: Pilne, ale nieważne. Jeśli to możliwe, deleguj te zadania innym, szczególnie jeśli nie przyczyniają się one do osiągnięcia Twoich długoterminowych celów.

●    Kwadrant 4: Nieważne i niepilne. Usuń te zadania lub wykonuj je, gdy masz wolny czas, ponieważ odwracają uwagę od Twoich priorytetów.
 

Aby uzyskać jeszcze prostsze podejście, utwórz listę zadań i oznacz każdą pozycję jako pilną lub ważną, jako że często priorytetowo traktujemy zadania pilne, a nie ważne


3.    Zarządzanie czasem działa lepiej, kiedy wprowadzisz metody „dzielenia” swojego czasu.

 

ZARZĄDZANIE CZASEM - METODY - LAZARSKI UNIVERSITY OF TECHNOLOGYKiedy już będziesz miał lepsze pojęcie o swoich priorytetach, ustalenie limitów może okazać się doskonałym narzędziem do zarządzania czasem. Istnieje kilka możliwości podzielenia czasu na „strawne” kawałki.

Wypróbuj metodę Pomodoro. Technikę tę opracował pod koniec lat 80. XX wieku Francesco Cirillo, student uniwersytetu przytłoczony nauką i obowiązkami. Metoda Pomodoro wymaga użycia timera, aby podzielić pracę na 25-minutowe interwały oddzielone 5-minutowymi przerwami.

 

Po czterech pomodoro możesz zrobić dłuższą, 15-30 minutową przerwę. Pomodoro (po włosku „pomidor”) sprzyja koncentracji i łagodzi zmęczenie psychiczne, co jest szczególnie przydatne przy pracy o charakterze otwartym, jak prowadzenie badań, nauka do egzaminu czy kończenie projektu doradczego.

 

Dzieląc czas, sprawiasz, że duże projekty i cele stają się mniej onieśmielające. Co zyskasz? Mniej prokrastynacji i większą produktywność.


4.    Skup się na jednej rzeczy na raz. 

 

Dla większości z nas wielozadaniowość jest na ogół mniej efektywna niż skupianie się na pojedynczym działaniu. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że tylko 2,5 procent ludzi jest w stanie efektywnie wykonywać wiele zadań jednocześnie [4]. Robienie zbyt wielu rzeczy na raz może mieć negatywny wpływ na Twoje zdolności poznawcze, sprawiając, że poczujesz się nieproduktywny lub niezadowolony ze swoich postępów. Zarządzanie czasem w taki sposób, aby ukończyć jedno zadanie przed rozpoczęciem kolejnego, może zwiększyć także Twoją satysfakcję z wykonanej pracy, jak również i pewność siebie.

Pomocne może być również podzielenie zadań na przedziały. Jeśli na przykład jesteś pisarzem, możesz przeznaczyć poniedziałek na badania, od wtorku do czwartku na pisanie, a piątek na redagowanie.

 

5.    Daj sobie nagrodę.

 

Nagrody mogą być doskonałym źródłem motywacji do przyjęcia dobrych nawyków zarządzania czasem. Za każde ważne zadanie, które wykonasz, możesz sprawić sobie mały poczęstunek. To nie musi być ekstrawaganckie ani drogie. Oto kilka prostych sposobów na motywację:
 

●    Zrób sobie przerwę na delektowanie się ulubioną przekąską

●    Idź na krótki spacer na zewnątrz

●    Zadzwoń do przyjaciela lub członka rodziny

●    Medytuj przez pięć minut

●    Posłuchaj odcinka podcastu lub rozdziału audiobooka
 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby niekiedy pozwolić sobie na większe nagrody. Możesz oddać się takim czynnościom, jak czytanie książki w wannie, planowanie wieczoru z przyjaciółmi lub rezerwacja wyjazdu. Ekscytujące nagrody mogą pomóc Ci przetrwać szczególnie trudny projekt lub okres pracy.
 

6.    Używaj aplikacji, aby odciąć się od czynników rozpraszających. 
 

Czasami nagrody i dobre intencje nie wystarczą, abyśmy byli skupieni. Aplikacja lub rozszerzenie przeglądarki może pomóc Ci zminimalizować czynniki rozpraszające, uniemożliwiając korzystanie z mediów społecznościowych lub dotykanie telefonu. Oto kilka przykładów aplikacji i rozszerzeń, które możesz wypróbować:
 

●    Forest to aplikacja, która pomaga Ci zachować koncentrację i oderwać się od telefonu. Firma współpracuje z organizacją o nazwie Trees for the Future, aby sadzić drzewa za wydawanie wirtualnych monet zarobionych w Lesie.

●    StayFocused to rozszerzenie przeglądarki, które uniemożliwia korzystanie z marnujących czas witryn, takich jak Reddit, Twitter, Wikipedia, Instagram i innych. Jest wysoce konfigurowalny, więc możesz dostosować go do swoich konkretnych rozrywek.

●    Freedom to narzędzie, które może blokować jednocześnie strony internetowe i aplikacje na wszystkich Twoich urządzeniach. Skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego, aby dowiedzieć się, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.


Jak stworzyć własną strategię zarządzania czasem 
 

Teraz, gdy masz już w swoim zestawie kilka potencjalnych wskazówek i metod zarządzania czasem, czas stworzyć strategię. Możesz poeksperymentować z kilkoma technikami, zanim ustalisz najskuteczniejsze dla siebie długoterminowe nawyki i procedury.


Ustal cele i priorytety 

 

Zastanów się nad swoim stylem życia, niezależnie od tego, czy jesteś studentem, czy pracującym profesjonalistą (lub jednym i drugim), czy masz rodzinę lub pragniesz zostać cyfrowym nomadą (lub jednym i drugim!). Pomyśl o swoich długo i krótkoterminowych celach związanych z karierą i rozwojem osobistym. Upewnij się, że cele są SMART: konkretne (specific), mierzalne (measurable), osiągalne (achievable), istotne (realistic) i terminowe (time-bound). Co będzie potrzebne, aby je osiągnąć? Jak zarządzać czasem, aby zmaksymalizować produktywność?

Kiedy już ustalisz swoje cele, ustal ich priorytety według ważności. Do ich wizualizacji pomocne może być użycie karteczek samoprzylepnych lub długopisu i papieru.

 

Wybierz najlepszą dla siebie metodę zarządzania czasem.

 

Korzystając z powyższej listy wskazówek, zdecyduj się na jedną lub dwie metody, które chcesz wdrożyć. W oparciu o to, co sprawdziło się w przeszłości, możesz łączyć i dopasowywać różne umiejętności zarządzania czasem. Jeśli nie masz pewności, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni, wybierz losowo jeden i go spróbuj.

 

Optymalne zarządzanie czasem. Dowiedz się więcej na LUTPlanuj i wdrażaj

 

Zastosuj wybraną metodę przez pewien okres czasu. Miesiąc to zazwyczaj wystarczający czas, aby ocenić, czy strategia działa. Przez 30 dni monitoruj swoje postępy. Zanotuj, jak się czujesz po jednym lub dwóch tygodniach. Czy jedna metoda była skuteczniejsza od drugiej?

 

Podejmij działania już dziś 


Zarządzanie czasem wymaga konsekwencji. Użyj planera fizycznego, kalendarza Google lub prostego notatnika, aby ustawić swoje miesięczne i tygodniowe cele. W przypadku codziennych zadań pisz codziennie rano listę rzeczy do zrobienia z możliwymi do osiągnięcia celami. Możesz buforować swoje dni, aby zapewnić sobie elastyczność i obsypywać mnóstwem drobnych nagród.


Oceń ponownie 

 

Po miesiącu stosowania nowych metod zarządzania czasem nadszedł czas na ponowną ocenę. Co działa? Co nie działa? Dostosuj swoją strategię i planuj, aby być bardziej skutecznym.

 

Kontynuuj praktykowanie tych nawyków co miesiąc, dostosowując je w miarę zmiany priorytetów. To, co sprawdzi się w Twoim przypadku, gdy jesteś studentem, może nie być takie samo, jak w przypadku rozpoczęcia nowej pracy.

Pamiętaj, że praktykowanie zarządzania czasem jest procesem ciągłym, a życie jest przewrotne. Chodzi o postęp, a nie o perfekcję.


Tekst powstał na bazie materiałów z Coursera

 

Źródła artykułów

1. Dillard, Annie. “The Writing Life, https://books.google.com/books/about/The_Writing_Life.html?id=it8NwjEKwCMC." Accessed July 14, 2023.

2. Harvard Business Review. “Time Management Is about More than Life Hacks, https://hbr.org/2020/01/time-management-is-about-more-than-life-hacks." Accessed July 14, 2023.

3. IBM. “Research Insights the Enterprise Guide to Closing the Skills Gap, https://www.ibm.com/downloads/cas/epymnbja." Accessed July 14, 2023.

4. Springer-Verlag. “Supertaskers: Profiles in Extraordinary Multitasking Ability - Psychonomic Bulletin and Review, https://link.springer.com/article/10.3758/PBR.17.4.479." Accessed July 14, 2023.

 

 

Naucz się efektywnie zarządzać swoim czasem. 

 

Poznaj więcej wskazówek dotyczących skutecznego zarządzania czasem np. w trakcie zarządzania projektem marketingowym lub IT dzięki programom, takim jak:

Lazarski University of Technology

Napisz do nas

Lazarski University of Technology

Lazarski University of Technology jest członkiem Grupy Uczelni Łazarskiego

Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology

UCZELNIA ŁAZARSKIEGO

ul. Świeradowska 43

02-662 Warszawa

+48 22 54 35 430

NIP: 527 02 09 936

 

 Projekt i wykonanie: Studio Kreatywa