Rejestracja

Znajdź Program

Znajdź program dla siebie

Lazarski University of Technology

Proces zarządzania zmianą: Czym jest i kogo dotyczy? 

Proces zarządzania zmianą wymaga unikatowego zestawu kompetencji. Zdobądź je dołączając do Lazarski University of Technlogy.

Materiały LUT

17 kwietnia 2024

Dowiedz się więcej

Proces zarządzania zmianą wymaga unikatowego zestawu kompetencji. Zdobądź je dołączając do Lazarski University of Technlogy.

Zarządzanie zmianą w organizacji

 

Poznaj skuteczne strategie zarządzania zmianą w organizacji i jej otoczeniu. Zyskaj trwałą konkurencyjność - ten program dostarczy Ci nie tylko wiedzę teoretyczną, ale da też narzędzia do zarządzania procesem zmiany oraz pokaże metody przekształcania energii zespołu w skuteczne działanie.

 

Program pomoże Ci zadbać o własny dobrostan w przechodzeniu przez zmiany w organizacji, dostarczy nie tylko wiedzy teoretycznej, ale sposobów na uczenie się akceptacji i ukierunkowanie energii na działanie. Dostarczy Ci również wiedzy i mechanizmów ułatwiających wdrażanie zmiany w organizacji.

 

Dowiedz się, czym jest proces zarządzania zmianą, kto z niego korzysta oraz jakie są rodzaje ról, wynagrodzeń i certyfikatów związanych z obszarem change management.

 

Proces zarządzania zmianą jest dziś wyraźnym punktem w ekosystemie niemalże każdej firmy. Biorąc pod uwagę dynamiczny postęp technologiczny, digitalizację, postępującą transformację cyfrową i potrzebę implementacji nowych, często innowacyjnych rozwiązań, firmy i organizacje muszą stale wprowadzać zmiany i optymalizować swoje praktyki, aby procesy biznesowe były wydajne i opłacalne.

 

Zmiany te wymagają skutecznej strategii, planowania i zarządzania, za które odpowiedzialni są specjaliści lub menedżerowie ds. zarządzania zmianą. Praca w change management wymaga doskonałych umiejętności rozwiązywania problemów, umiejętności interpersonalnych i zamiłowania do wyzwań. Jeśli lubisz współpracować z innymi, rozwiązywać wypełnione wyzwaniami sytuacje i zarządzać projektami, to odpowiedzialność za proces zarządzania zmianą może być dla ciebie satysfakcjonującym wyborem kariery.

 

W poniższym tekście dowiesz się więcej o tym, czym właściwie jest zarządzanie zmianą, jak działa proces zarządzania zmianą i jakie są jego rodzaje. Zapoznasz się również z potencjalnymi ścieżkami kariery w tej dziedzinie. Dowiesz się również, jak zacząć i jak się rozwijać. Poznasz też kilka sugerowanych programów edukacyjnych, które mogą Ci pomóc zdobyć umiejętności przydatne w pracy już dziś.

 

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest tak naprawdę ten proces zarządzania zmianą w organizacji? 

 

Proces zarządzania zmianą - dowiedz się więcej na LUTZarządzanie zmianą to proces, który firmy i organizacje wykorzystują do wdrażania zmian poprzez tworzenie i dostarczanie skutecznych strategii transformacyjnych. Obejmuje on przegląd powodów zmian, wdrażanie zmian i pomaganie ludziom w dostosowaniu się do tych zmian. Może to być struktura personelu, wprowadzenie nowej technologii, redukcja kosztów, zwiększenie zysków lub kombinacja tych czynników w celu osiągnięcia pożądanego celu.

Typowe sytuacje, w które wymagają aktywowania procesu wprowadzania zmiany i efektywnego zarządzania ją obejmują:
 

  • Implementacja nowych rozwiązań systemowych
  • Zmiana przywództwa lub kierownictwa
  • Zmiana kultury pracy
  • Fuzje i przejęcia
  • Niedziałające procesy
  • Czas kryzysu
     

Czym jest proces zarządzania zmianą? 

 

Proces zarządzania zmianą odnosi się do etapów związanych ze strategią zarządzania i jej wdrażaniem. Posiadanie strategii i kroków pomaga transformacjom odnieść sukces i zapewnić, że wszystkie czynniki są brane pod uwagę.

 

Na przykład wdrożenie nowej technologii w firmie nie będzie wiązało się tylko ze zmianą samej technologii. Może mieć wpływ na poziom zatrudnienia, wymagać zmian strukturalnych, nowych działań rekrutacyjnych, a nawet zwolnień. Może wiązać się ze znacznymi środkami na szkolenia i wpływać na koszty biznesowe. Procesy zarządzania zmianą są wszechstronne.

 

W skrócie, proces zarządzania zmianą dzieli się na pięć następujących kroków: 
 

1. Przygotowanie do zmian.

Ten krok obejmuje zrozumienie niezbędnych zmian i przygotowanie pracowników i interesariuszy na to, co ma nadejść. Jest to ważna część procesu, zapewniająca, że menedżer ds. zmian wspiera personel we wszelkich obawach i zarządza oporem poprzez komunikowanie procesu i uzyskiwanie akceptacji ze strony pracowników.
 

2. Tworzenie wizji zmian.

Ten etap polega na stworzeniu strategii osiągnięcia transformacji, gdy interesariusze zgodzą się na zmianę. Osoby zaangażowane ustalają cele, delegując kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) i zadania odpowiednim stronom. Zespół ds. zarządzania zmianą opracowuje plany uwzględniające możliwe problemy i pomaga wszystkim zrozumieć ich rolę w zarządzaniu procesami na każdym poziomie.
 

3. Wdrożenie zmian.

Ten krok wprowadza plany zmian w życie. Doskonałe zarządzanie i komunikacja są tutaj kluczowe, a menedżerowie ds. zmian muszą upewnić się, że wszyscy wykonują swoje obowiązki, a pracownicy są nadal zadowoleni i wzmocnieni, aby zapewnić, że wszystko przebiega sprawnie.
 

4. Wprowadzanie i utrwalanie zmian.

Po wprowadzeniu zmian ważne jest, aby upewnić się, że transformacja została wprowadzona, aby pracownicy nie wrócili do starych sposobów. Ten krok zapewnia istnienie systemów do szkolenia personelu i wyjaśniania nowych struktur, przepływów pracy i nagród.
 

5. Przegląd i analiza.

Ostatni etap procesu jest ważny, aby upewnić się, że zmiany są kontynuowane i przynoszą korzyści. Menedżerowie ds. zmian sprawdzają, co zadziałało, a co nie, aby wprowadzić odpowiednie poprawki.
 

Rodzaje zarządzania zmianą 
 

Tak jak zmiana może przybierać różne formy, tak samo istnieją różne podejścia do procesu zarządzania zmianą. Cztery główne typy zmian obejmują następujące:

 

1. Przewidywanie

Zmiana antycypacyjna ma miejsce, gdy organizacja wprowadza proces zarządzania zmianą w odpowiedzi na coś, co ma się wydarzyć. Na przykład obawy środowiskowe lub nowe trendy, które organizacja chce wykorzystać, mogą spowodować, że interesariusze będą przewidywać potrzebę zmian.
 

2. Reaktywne

Zmiana reaktywna ma miejsce w odpowiedzi na wydarzenie, które ma wpływ na firmę. Mogą to być nowe regulacje branżowe lub zmiany związane z pandemią, taką jak Covid-19.
 

3. Przyrostowe

Zmiana przyrostowa to seria zmian, zwykle na poziomie mikro, które składają się na szersze zmiany ogólne. Przykłady obejmują wdrożenie systemu nagród, wprowadzenie nowych elastycznych zasad pracy lub zmianę godzin pracy.
 

4. Strategiczne

Zmiany strategiczne są wprowadzane na wyższym poziomie i mają wpływ na całą organizację. Przykładem może być zmiana przywództwa lub struktury organizacyjnej.

 

Ostatni etap procesu zarządzania zmianą jest ważny, aby upewnić się, że zmiany są kontynuowane i przynoszą korzyści. Menedżerowie zmian sprawdzają, co zadziałało, a co nie, aby wprowadzić odpowiednie poprawki.

 


Dlaczego warto wybrać karierę w zarządzaniu zmianą?

Stanowiska związane z zarządzaniem zmianą oferują wyzwania, elastyczność i doskonałe perspektywy zatrudnienia. Według US Bureau of Labor Statistics (BLS)[1], liczba miejsc pracy w analityce zarządzania, w tym stanowisk związanych z procesem zarządzaniem zmianą, wzrośnie o 11% w latach 2021-2031, dodając 101 900 nowych miejsc pracy rocznie przez całą dekadę. Menedżerowie ds. zmian zazwyczaj pracują w organizacji lub niezależnie w charakterze konsultantów.


Czym zajmuje się menedżer ds. procesu zarządzania zmianą (change manager)? 
 

Proces zarządzania zmianą - zostań menedżerem zmiany. Dołąćz do Lazarski University of Tchnology

  • Role i obowiązki związane z zarządzaniem zmianą różnią się w zależności od organizacji i wdrażanej zmiany. Ogólnie rzecz biorąc, menedżer ds. zmian jest odpowiedzialny za następujące kwestie:
  • Komunikacja i współpraca z kierownictwem i interesariuszami w celu realizacji projektu
  • Konsultacje z personelem i odpowiednimi stronami w celu zarządzania oporem
  • Tworzenie i nadzorowanie strategii i harmonogramu zmian
  • Tworzenie materiałów szkoleniowych w celu osadzenia zmian w kulturze firmy
  • Pomaganie menedżerom we wdrażaniu zmian i radzeniu sobie z oporem
  • Zarządzanie budżetem projektu
  • Zarządzanie procesem zmian w celu zapewnienia, że proces spełnia swoje cele
  • Monitorowanie zmian i koordynowanie wszelkich działań wspierających proces

 

Jakich umiejętności potrzebujesz do koordynowania procesu zarządzania zmianą? 

 

  • Niezależnie od tego, czy szukasz ról związanych z zarządzaniem zmianą jako pracownik, czy samozatrudniony konsultant, potrzebujesz specyficznego zestawu kompetencji i pewnych umiejętności specjalistycznych. Należą do nich:
  • Znajomość procesów biznesowych
  • Zorientowanie na szczegóły
  • Doskonała komunikacja z ludźmi na wszystkich poziomach
  • Przywództwo i zarządzanie
  • Negocjacje
  • Organizacja
  • Doskonalenie procesów
  • Biegła znajomość oprogramowania do zarządzania biznesem
  • Zarządzanie projektami marketingowymi lub IT zarówno na poziomie podstawowym , jak i na zaawansowanym 
  • Zarządzanie czasem
  • Szkolenia i coaching
  • Tworzenie raportów z postępów w celu ukierunkowania przyszłych inicjatyw zmian
     

Przykłady ról związanych z procesem zarządzaniem zmianą 

 

Różne rodzaje pracowników w organizacji mogą być częścią zespołu zarządzania zmianą, w zależności od firmy.

 

Mniejsze firmy mogą mieć tylko jedną lub dwie osoby przypisane do tych obowiązków, podczas gdy większe firmy mogą zatrudniać duży zespół z określonymi rolami. Specyfika tego obszaru pozwala na podjęcie zatrudnienia w każdej części świata, np. w Stanach Zjednoczonych.

 

Przykłady konkretnych stanowisk związanych z zarządzaniem zmianą i ich średnie podstawowe wynagrodzenia w USA, według Glassdoor:
 

  • Analityk ds. zarządzania zmianą: 79 003 USD[2]
  • Kierownik ds. zmian: 87 094 USD [3]
  • Konsultant ds. rozwoju organizacyjnego: 85 435 USD[4]
  • Konsultant ds. organizacyjnych: 68 281 USD[5]
  • Menedżer ds. zmian organizacyjnych: 99 096 USD [6]

 

Jak zostać menedżerem koordynującym proces zarządzania zmianą? 

 

Rozważając karierę jako menedżera ds. zmian, będziesz potrzebować doświadczenia, najlepiej wykształcenia wyższego i dalszych kompetencji oraz certyfikatów potwierdzających Twoje kwalifikacje.

 

1. Uzyskanie wykształcenia wyższego

Aby rozpocząć karierę w zarządzaniu zmianą, minimalnym wymogiem będzie zazwyczaj chociażby podstawowe wykształcenie na poziomie licencjata w dziedzinie związanej z biznesem, takiej jak MBA na w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego (LINK https://ckp.lazarski.pl/mba/), zasoby ludzkie lub psychologia pracy i organizacji.

 

2. Rozważ uzyskanie certyfikatu

Oprócz wykształcenia wyższego, wszelkie certyfikaty lub kursy z zakresu zarządzania projektami lub zarządzania zmianą mogą wzmocnić twoje CV i zweryfikować twoje umiejętności oraz wiedzę w tej dziedzinie. Dostępnych jest wiele profesjonalnych certyfikatów dotyczących obszaru change management. Mogą one zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie, zwłaszcza jeśli nie masz dużego doświadczenia.

 

Jak wygląda proces zarządzania zmianą - dowiedz się na Lazarski University of Technology

  • ACMP Certified Change Management Professional (CCMP)
  • MSI Change Management Specialist (CMS)
  • Change Guides Managing Change in an Agile World
  • Prosci Change Management Certification
  • CMI Accredited Change Manager - Foundation
  • CMI Accredited Change Manager - Specialist
  • CMI Accredited Change Manager – Master
     

Możesz także uczestniczyć w profesjonalnych programach certyfikacyjnych i kursach zaprojektowanych w celu poprawy umiejętności zarządzania zmianą. Niektóre z nich obejmują:
 

  • ATD Change Management Certificate
  • Google Project Management: Professional Certificate
  • UCI Project Management Professional Certificate
  • Cornell Change Management Certificate
  • Northwestern Change Management Certificate

 

3. Zdobycie doświadczenia zawodowego

Doświadczenie jest niezbędne do pracy w koordynowaniu procesu zarządzaniu zmianą. Wielu profesjonalistów przechodzących do tej dziedziny ma doświadczenie na co najmniej średnim stanowisku kierowniczym, gdzie uczą się, jak zorganizowana jest firma i jak zarządzać zespołami. Możliwe jest również znalezienie pracy jako agent zmiany, co może pomóc w awansie i zdobyciu wiedzy oraz doświadczenia w zarządzaniu zmianą.

 

4. Rozważ studia magisterskie i podyplomowe.

Aby naprawdę wybić się ponad konkurencję na stanowiskach związanych z zarządzaniem zmianą, warto rozważyć zdobycie tytułu magistra. MBA to świetna opcja, podobnie jak studia magisterskie z psychologii organizacji. Niektóre uczelnie oferują studia magisterskie z zakresu zarządzania zmianą.

 

Praca polegająca na koordynowaniu procesu zarządzania zmianą może być ekscytująca, satysfakcjonująca i zróżnicowana z ponadprzeciętnymi perspektywami zatrudnienia.

Rozpocznij swoją karierę od Programu Zarządzanie Zmianą w organizacji na LUT, aby poznać i zrozumieć specyfikę tego obszaru, jak również po to, aby poszerzyć swoją wiedzę.

 

Tekst powstał na bazie materiałów z Coursery

 

Źródła artykułów

1. US Bureau of Labor Statistics. “Occupational Outlook Handbook, Management Analytics, https://www.bls.gov/ooh/business-and-financial/management-analysts.htm.” Accessed February 10, 2023.

 

2. Glassdoor. “Change Management Analyst Salaries, https://www.glassdoor.com/Salaries/us-change-management-analyst-salary-SRCH_IL.0,2_IN1_KO3,28.htm.” Accessed February 10, 2023.

 

3. Glassdoor. “Change Manager Salaries, https://www.glassdoor.com/Salaries/us-change-manager-salary-SRCH_IL.0,2_IN1_KO3,17.htm?clickSource=searchBtn.” Accessed February 10, 2023.

 

4. Glassdoor. “Organizational Development Consultant Salaries, https://www.glassdoor.com/Salaries/us-organizational-development-consultant-salary-SRCH_IL.0,2_IN1_KO3,40.htm?clickSource=searchBtn.” Accessed February 10, 2023.

 

5. Glassdoor. “Organizational Consultant Salaries, https://www.glassdoor.com/Salaries/us-organizational-consultant-salary-SRCH_IL.0,2_IN1_KO3,28.htm?clickSource=searchBtn.” Accessed February 10, 2023.

 

6. Glassdoor. “Organizational Change Manager Salaries, https://www.glassdoor.com/Salaries/us-organizational-change-manager-salary-SRCH_IL.0,2_IN1_KO3,32.htm?clickSource=searchBtn.” Accessed February 10, 2023.

 

08 maja 2024
Aby być dobrym menedżerem projektu, niezbędna będzie Ci zaawansowana wiedza o zarządzaniu projektami. Natomiast równie konieczne jest, aby tej wiedzy towarzyszyły także umiejętności, które w większości miejsc pracy są kluczowe.
24 kwietnia 2024
Wypracowywanie wspólnego stanowiska, celów i szerzenia dobrych praktyk wśród podmiotów reprezentujących sektor technologiczny jest wpisane w DNA SoDA. Dziś możemy mówić już o kolejnym poziomie wtajemniczenia, gdyż, za sprawą oficjalnego
23 kwietnia 2024
Zarządź swoim czasem tak, aby zmniejszyć stres, zwiększyć produktywność i poprawić samopoczucie. W naszej codziennej pracy, na uczelniach i w życiu codziennym możemy spotkać ludzi, którym wydaje się, że mają
17 kwietnia 2024
Dowiedz się, czym jest proces zarządzania zmianą, kto z niego korzysta oraz jakie są rodzaje ról, wynagrodzeń i certyfikatów związanych z obszarem change management. Proces zarządzania zmianą jest dziś wyraźnym

Najnowsze 

Lazarski University of Technology

Napisz do nas

Lazarski University of Technology

Lazarski University of Technology jest członkiem Grupy Uczelni Łazarskiego

Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology
Lazarski University of Technology

UCZELNIA ŁAZARSKIEGO

ul. Świeradowska 43

02-662 Warszawa

+48 22 54 35 430

NIP: 527 02 09 936

 

 Projekt i wykonanie: Studio Kreatywa